Bach-virágeszenciák (dr. Edward Bach virágteszenciái)
Dr. Edward Bach (angol orvos, 1886-1936.) virágterápiája gyengéden és természetes módon segít, hogy a pillanatnyi negatív érzések, hangulatok enyhüljenek, ill. hogy dolgozzunk saját magunkon. Bach ugyanis felismerte, hogy a megbetegedések oka összefügg a lelki stresszel. Ezért olyan gyógyszerek után kutatott, melyekkel az emberek saját magukon segíthetnek. Sikerült ezeket a gyógyszereket (melyek kezdetben homeopátiás szerek voltak) bizonyos kedélyállapotokhoz rendelni. Később ezeket a szereket "tiszta" anyagokra, növényekre cserélte, melyeket intuíciójára támaszkodva választott ki. Végül ízleléssel és érintéssel képes volt kiérezni egy növényből, hogy mely kedélyállapotot lehetne pozitívan befolyásolni vele. Bach 38 eszenciát fedezett fel, melyekkel elképzelése szerint minden általa megfigyelt kedélyállapotot lehet kezelni.
Bach számára a testi betegségek okai lelki eredetűek, a negatív kedélyállapotokkal összefüggnek. (Ha azonban már valaki akut vagy krónikus betegségben szenved, más kezelési módszerek támogatásaként használhatjuk a terápiát.) A tapasztalatok szerint az eszenciák képesek közvetlenül az emberek és állatok pszichéjére hatni.Viszont nincs magyarázat arra vonatkozóan, hogy hogyan lehetséges kedélyállapt változás a Bach-virágokkal. Ugyanis nem mutathatók ki az eszenciákban kémiai hatóanyagok. Ezért feltételezhető, hogy fizikai módon hatnak, információkon keresztül. Így csecsemők, eszméletlen állapotban lévők, állatok is kezelhetők a Bach-terápiával.
A virágeszenciák előállítását Angliában, a Bach által kifejlesztett két eljárás szerint végzik: 1. napmódszerrel, melynek során virágokat szednek teljes fejlettségük stádiumában, és egy forrásvízzel teli tálba teszik őket. A tálat 3-4 órán át állni hagyják a napon, a növény termőhelyének közelében. Ha a virágok már fonnyadni kezdenek, az adott növény hajtásaival eltávolítják, a visszamaradó folyadékot pedig azonnal kb. 40%-os alkohollal tartósítják, később 1:20 arányban vízzel hígítják, és tárolóüvegekbe teszik. 2. Azoknál a virágoknál, melyek virágai tavasszal nyílnak, a napsugárzás ereje nem elég a napmódszer alkalmazásához-főzős modszert használnak.Egy porcelánedényben forrásvízzel főzik a virágokat. Amikor a virágok megfonnyadnak, kb. 30 perc elteltével a főzést befejezik. A kihűlt keveréket pedig az előbb leírtak szerint tartósítják.
A 38 virágeszencia:
1. apróbojtorján 14. hangafű 27. forrásvíz
2. rezgőnyár 15. magyal 28. szikárka
3. bükkfa 16. jerikói lonc 29. ernyős madártej
4. kisezerjófű 17. gyertyán 30. szelídgesztenye
5. kékgyökér 18. nebáncsvirág 31. vasfű
6. cseresznyeszilva 19. vörösfenyő 32. szőlő
7. vadgesztenye rügy 20. bohócvirág 33. diófa
8. katángkóró 21. vadrepce 34. békaliliom
9. iszalag 22. tölgyfa 35. f vadgesztenye
10. vadalma 23. olajfa 36. rozsnok
11. szilfa 24. erdeifenyő 37. vadrózsa
12. tárnics 25. vadgesztenye 38. fűzfa
13. sülzanót 26. napvirág 39. elsősegély csepp
Kesserű-Lukács Katalin
kineziológiai stresszoldó
+36-20/380-6338
fordpont@gmail.hu
Szeged